تبلیغات
*پرسش مهر17* - عامل افزایش خشونت های خیابانی
*پرسش مهر17*
 

اللّهمّ صَلِّ على مُحمُدٍ و على آلِ مُحمّدٍ كَمَا صَلَّیتَ عَلى آلِ اِبراهیمَ اِنَّكَ حَمیدٌ مجیدٌ اللّهمّ بارِك علَى مُحَمّدٍ و على آل محمد كما باركتَ على آل ابراهیمَ اِنّكَ حمیدٌ مجیدٌ

نتیجه تصویری برای خشونت های خیابانی خشونت های خیابانی به یکی از دغدغه های شهروندان تبدیل شده است. دغدغه ای که شاید منشا آن، اتفاقی تازه و پدیده ای نو نباشد و از افزایش حساسیت های عمومی نشات گرفته باشد. در گفت وگو با سعید خراط ها-جرم شناس و استاد دانشگاه-به بررسی این موضوع پرداخته ایم.
    
انواع زورگیری ها، قتل پسر بنزسوار به دست راننده بی ام و در سعادت آباد، کشته شدن زنی به دست شوهرش در خیابانی در ساوه که هفته پیش اتفاق افتاد و حوادثی از این دست را می توان نشانه ای از افزایش خشونت های خیابانی دانست؟
    
بله، البته خشونت های خیابانی، زورگیری، نزاع خیابانی و اتفاقاتی از این دست رابطه مستقیمی با مسایل اجتماعی و جامعه دارند. هر چه فقر و بیکاری، فاصله طبقاتی، فساد اداری و موارد اینچنینی افزایش پیدا کند، از آن طرف خشونت های خیابانی، اختلافات خانوادگی، نزاع و درگیری هم زیاد می شود. از سوی دیگر به نظر می رسد هر چند قوه قضاییه نسبت به وقوع جرمی مانند زورگیری حساسیت بیشتری از خودش نشان می دهد اما فقط به تشدید مجازات فکر نکند. این کار ممکن است جرایم و رفتارهای مجرمانه را از شکلی به شکل دیگر در بیاورد اما نمی تواند آنها را از بین ببرد. چون زمینه های وقوع آن جرم همچنان وجود دارد. بنابراین از یک سو با افزایش مسایل اجتماعی این درگیری ها و خشونت ها افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر با تدابیر غیراثربخش و اقداماتی که کارشناسی نیست، از روند افزایش جرم جلوگیری نشده است.

سوالی که پیش می آید این است که آیا واقعا خشونت ها افزایش یافته یا حساسیت نسبت به خشونت های خیابانی زیاد شده است؟
    
به نظر می آید که خشونت ها بیشتر و به خیابان ها کشیده شده. مثلاشکل جدیدی از زورگیری که همراه تهدید به آسیب است، زیاد شده و خانواده های زیادی را می توان پیدا کرد که درگیر این پدیده شده اند و بررسی ها نشان دهنده افزایش عددی این جرم است البته آمارها همیشه تابع حساسیت های قضایی، اجتماعی و انتظامی هستند. باید توجه داشت در دوره ای صبر و تحمل مردم بیشتر بود و ابزارهایی برای مداخله و میانجیگری وجود داشت که مانع خشونت می شد، مثلاریش سفیدها یا آیین همسایگی و رسم و رسوم های مشابه به عنوان میانجی عمل می کردند، اما رفته رفته چون این میانجی ها رنگ و بو و اعتبار خودشان را در جامعه از دست داده و تمام اعتبار خودشان را در اختیار نیروهای نظامی و انتظامی گذاشته اند و این وظیفه بر دوش پلیس نهاده شده است. از سوی دیگر فشارهای اجتماعی بر افراد اضافه و باعث شده تحمل آنها پایین بیاید و در مقابل جرم حساسیت بیشتری داشته باشند و پای یکدیگر را بیشتر و جدی تر به دادگاه بکشند.
    
این افزایش خشونت چه دلایلی می تواند داشته باشد؟
    
به نظر من بیشتر مسایل اجتماعی در این خصوص دخیل هستند.
    
راه حل جلوگیری از خشونت ها و جرایم اینچنینی چیست؟
    
در واقع راهکارها به ضربتی، کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تقسیم می شوند. راهکارهای بلند مدت همواره نیازمند تصمیمات فرهنگی هستند. آموزش های فرهنگی دیر بازده هستند و البته آثارشان بلند مدت و پایدار. در رویکرد میان مدت اهداف موردنظر با توسعه و رفاه اجتماعی محقق می شود، همچنین ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور می تواند در میان مدت باعث کاهش این گونه جرایم شود و برای راهکارهای کوتاه مدت می توان کارهایی مانند تسهیل روندهای قضایی، الگوسازی، برنامه هایی برای دادن هشدارها، کنترل، پیشگیری و افزایش نظارت اجتماعی را نام برد که اینها در مدت کوتاه تری جواب می دهند. تنها راه ضربتی نیز که به نظرم می رسد، ارایه توصیه های امنیتی به مردم و همچنین توصیه هایی در جهت حمایت از قربانیان است.
    
در واقع در راهکارهای کوتاه مدت از به فعل درآمدن جرم تاحدی پیشگیری می شود در حالی که انگیزه ها و عوامل جرم زا همچنان وجود دارد و این خطری است که جامعه را همچنان تهدید می کند، نظرتان در این مورد چیست؟
    
بله همین طور است ریشه جرایم همچنان وجود دارد، راهکارهای کوتاه مدت ممکن است قربانیان را تا حدودی مصون کند و از برخی تا مدت کوتاهی در مقابل خطرات بتوانیم حمایت کنیم اما در بلندمدت چون نتوانسته ایم برای ریشه های بروز این پدیده و زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وقوع خشونت تدبیری بیندیشیم و راهکاری نداشته ایم همچنان زمینه ها وجود دارد و این خشونت ها و زورگیری ها به شکل دیگری با ویژگی های دیگر تبدیل می شود و به سمت پیچیده تر شدن می رود.

پس در واقع شما راه های بلند مدت را پیشنهاد می کنید؟
    
همه این راهکارها باید باهم در پیش گرفته شود و برایشان برنامه وجود داشته باشد و نقص هر کدام از این راهکارها موجب نقص در کل روند پیشگیری از جرم می شود.طبقه بندی: مقاله، 
برچسب ها: عامل افزایش خشونت های خیابانی، خشونت خیابانی، عامل افزایش خشونت،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 آبان 1395 توسط رضا زائری
لوگوی دوستان
لینک دوستان

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای <-BlogTitle-> محفوظ است.>