تبلیغات
*پرسش مهر17* - ریشه های خشونت پلیس آمریکا
*پرسش مهر17*
 

اللّهمّ صَلِّ على مُحمُدٍ و على آلِ مُحمّدٍ كَمَا صَلَّیتَ عَلى آلِ اِبراهیمَ اِنَّكَ حَمیدٌ مجیدٌ اللّهمّ بارِك علَى مُحَمّدٍ و على آل محمد كما باركتَ على آل ابراهیمَ اِنّكَ حمیدٌ مجیدٌ

نتیجه تصویری برای خشونت در آمریکا

امیرعلی ابوالفتح- اعمال خشونت پلیس آمریکا علیه شهروندان این کشور و حتی مظنونان به ارتکاب جرائم ، نگرانی ها را در آمریکا به دنبال آورده است.

در آخرین نمونه از این خشونت ها، 9 مامور پلیس در شهر سن برناردینو ایالت کالیفرنیا مظنونی را به مدت یک دقیقه مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند.

چند روز پیش از آن نیز ، یک پلیس سفید پوست ، مردی سیاه پوست را در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی از پشت مورد شلیک گلوله قرار داد و وی را به قتل رساند . چنین حوادثی در شهرهای فرگوسن ایالت میسوری و نیویورک در یک سال اخیر جنجال آفرین شد.


تکرار چنین حوادثی از نهادینه شدن رفتارهای خشن و غیر حرفه ای در تشکیلات پلیس آمریکا حکایت دارد . پلیس در هر کشوری بر اساس وظیفه ذاتی خود ، مسوول تامین امنیت شهروندان و مبارزه با بزهکاری است ؛ در حالی که به نظر می رسد پلیس آمریکا خود به عاملی در برهم خوردن نظم عمومی و ایجاد هراس اجتماعی بدل شده است . البته بر اساس اسناد و مدارک تاریخی از نوع رفتار ماموران پلیس در آمریکا ، چنین بر می آید که خشونت اعمال شده از سوی پلیس موضوع جدیدی نیست و همواره برخی از ماموران تامین امنیت در این کشور ، رفتار خشن و خارج از ضوابط داشته اند . با این حال با گسترش ابزار و ادوات ضبط تصاویر ، بویژه با استفاده روز افزون از تلفن های همراه دوربین دار ، امکان مطلع شدن افکار عمومی از چنین رفتارهای بیش از گذشته مهیا شده است .


از سوی دیگر ، خشونت به کار گرفته شده از سوی پلیس آمریکا ، بازتابی از خشونت نهادینه شده در جامعه این کشور است . به عبارت دیگر به موازات افزایش خشونت ها در جامعه و مسلح تر شدن شهروندان آمریکایی ، پلیس نیز برای برخورد با مظنونان و همچنین ، حفظ جان خود ، به سرعت دست به اسلحه می برد و هر فرد مشکوکی را بلافاصله پس از احساس خطر به قتل می رساند یا مورد ضرب و شتم قرار می دهد .

به عبارت دیگر، جامعه آمریکا گرفتار دور بسته ای از خشونت شده است که خشونت تبهکاران ، خشونت پلیس را تقویت می کند و با خشونت اعمال شده از سوی پلیس ، تبهکاران به استفاده از شیوه های موثرتر خشونت روی می آورند . در این میان ، شهروندان عادی یا قربانی تبهکاران مسلح و بیماران روانی می شوند یا در مواجه با پلیس آسیب می بینند.


البته سال ها سهل انگاری و مسامحه مقامات ارشد پلیس در برخورد با ماموران متخلف ، موجب شده است تا افراد شاغل در تشکیلات پلیس نوعی مصونیت احساس نمایند و تقریبا بدون ترس از دادگاه و محاکمه ، خشونت را در جامعه جاری نمایند . در برخی از موارد جنجالی برخورد خشن پلیس با شهروندان در ماه های گذشته مشخص شده است تعدادی از این ماموران سوءسابقه داشته و پرونده هایی علیه آنان تشکیل شده بود . با این حال ، بنا به دلیلی از جمله تلاش برای سالم نشان دادن نهاد پلیس، افراد فاقد صلاحیت در لباس پلیس به ایفای وظایف می پرداختند و حوادثی می آفریدند.


به هر حال ، رهایی جامعه آمریکا از پلیس های خشن ، به اقداماتی فراتر از حساسیت های رسانه ای یا برخورد با پلیس های متخلف نیاز دارد . در یک سال اخیر بویژه پس از حوادث شهر فرگوسن، قدم هایی در راستای سالم سازی تشکیلات پلیس آمریکا برداشته شده است که نتیجه آن برکناری و محاکمه پلیس خلافکار شهر چارلستون بوده است . با این حال ، به نظر نمی رسد این اقدامات بتواند از تکرار سریالی رفتارهای خشن پلیس آمریکا بکاهد . 

طبقه بندی: مقاله، 
برچسب ها: خشونت در آمریکا، خشونت، پرسش مهر،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 آذر 1395 توسط رضا زائری
لوگوی دوستان
لینک دوستان

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای <-BlogTitle-> محفوظ است.>