تبلیغات
*پرسش مهر17* - تاثیر شگفت‌انگیز موسیقی در ایجاد آرامش روانی
*پرسش مهر17*
 

اللّهمّ صَلِّ على مُحمُدٍ و على آلِ مُحمّدٍ كَمَا صَلَّیتَ عَلى آلِ اِبراهیمَ اِنَّكَ حَمیدٌ مجیدٌ اللّهمّ بارِك علَى مُحَمّدٍ و على آل محمد كما باركتَ على آل ابراهیمَ اِنّكَ حمیدٌ مجیدٌ

نتیجه تصویری برای موسیقی

به نقل از قلم تو موسیقی، روی احساس و اندیشه ‎ی انسان تأثیراتی بر جای می‎‏گذارد كه از عهده ‎ی زبان و كلام ساخته نیست. موسیقی می‎تواند دفاع‎های قدرت‎مند احساس را درهم فرو ریخته و ابراز احساسات را میسر سازد. به همین دلیل، روان‎شناسان و روان‎پزشكان برای تخلیه ‎ی بسیاری از هیجانات پنهان هم چون خشم، از موسیقی استفاده می‎كنند.

وبلاگ " آموزه ها " نوشت :

 

احساس کردن و شنیدن لرزش ها و نوسانات صدا در یک موزیک آرام بخش به شما کمک می کند تا قلب تان با ریتم منظم تری کار کند و به همین ترتیب بدن تحت تاثیر آن قرار گیرد و سایر ارگان ها نیز تحریک شوند تا منظم تر و بهتر فعالیت کنند.

 

احساس افسردگی و ناراحتی می کنید؟ دچار استرس زیاد شده اید؟ عصبانی هستید و یا اینکه ناامید شده اید؟ شما در هر حالی که هستید برای بهبود وضعیت روحی تان نیاز به آرامش بیشتری دارید و یکی از بهترین شیوه ها برای دستیابی به آن، شنیدن یک موسیقی آرام بخش است. موزیک مورد نظر را در دستگاه پخش بگذارید، آن را روشن کنید، چشمان تان را ببندید و در صداها غرق شوید. خواهید دید که چقدر زود احساس آرامش و راحتی می کنید و فشارخون تان پایین می آید.

موسیقی در کنار تمام کاربردهایی که دارد، اثر شفابخشی هم دارد. احساس کردن و شنیدن لرزش ها و نوسانات صدا در یک موزیک آرام بخش به شما کمک می کند تا قلب تان با ریتم منظم تری کار کند و به همین ترتیب بدن تحت تاثیر آن قرار گیرد و سایر ارگان ها نیز تحریک شوند تا منظم تر و بهتر فعالیت کنند مثلاً امواج مغز از حالت پر تلاطم به حالت آرام می رسند، استرس هایتان به حداقل می رسد و سیستم دفاعی بدن تان تقویت می شود.
موسیقی باعث می شود تا تمام دستگاه ها و سیستم های بدن به شکل هماهنگ تر فعالیت کنند. در مورد انتخاب موسیقی نظر خودتان اهمیت دارد اما این نکته را به خاطر داشته باشید که موسیقی های به کار گرفته شده برای درمان همگی ریتم و پالس خاصی دارند. موسیقی های آرام و ملایم، ضربان قلب را آرام می کنند و علاوه بر آن امواج مغز و تنفس را نیز کندتر می کنند. اینکه موزیک چگونه می تواند روی ذهن این اندازه اثر بگذارد، موضوعی است که ذهن بسیاری از محققان و پژوهشگران را مشغول کرده است،‌‌ آنها بعد از مدت ها تحقیق و بررسی در این زمینه به این نتیجه رسیده اند که موسیقی اثر مثبت روی ذهن دارد و در این میان موسیقی کلاسیک هندی بیشترین تاثیر را دارد. موسیقی می تواند ذهن را آرام کند و روند بهبود را در بیماران تسریع بخشد. موسیقی با نگرانی ها و تشویش ها مبارزه می کند و ذهن را آرام و راحت می کند.

مقابله با افسردگی

افسردگی باعث کاهش فعالیت مغز و حتی مختل کردن توانایی های ذهنی می شود. کمبود انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، باعث سرکوب شدن بخشی از ذهن می شود، موسیقی آرام بخش باعث افزایش سطح سروتونین می شود.

رهایی از نگرانی و تشویش ها

نگرانی و تشویش (احساس ترس و عدم اطمینان و ایمنی) ابرهای تیره ای روی ذهن ما به وجود می آورند. این احساسات معمولاً مربوط به اتفاقات و وقایعی است که ممکن است در آینده رخ دهند، در نتیجه همان چیزی می شود که از آن نگران بودید و فرار می کردید. افزایش میزان نگرانی ها و ترس ها باعث بی خوابی می شود و حتی در مواقعی هم به اختلال نگرانی منجر می شود اما موسیقی می تواند شما را از این وضعیت نجات دهد.

بهبود توانایی های یادگیری

موسیقی روی فرآیند یادگیری و فکر کردن اثر می گذارد. گوش دادن موسیقی ملایم و آرامش بخش در حین کار کردن به شما کمک می کند تا سریع تر کار کنید و به شکل مناسب تری کار خود را پیش ببرید. موسیقی به شما توانایی مثبت اندیشی می دهد و احساس می کنید انگیزه بیشتری پیدا کرده اید. شنیدن موسیقی های دلنواز و خوشایند، به هنگام انجام کارهای سخت و دشوار باعث آسان شدن آنها می شود.

افزایش اعتماد به نفس

مهمترین علت شکست ها و ناکامی ها، نبود اعتماد به نفس کافی و بی میلی به یادگیری و بیشتر یاد گرفتن است. دانش آموزانی که در امتحانات خود نمرات خوب نمی گیرند، هوش و توانایی های ذهنی پایین تری ندارند بلکه بی علاقگی به آن مسئله و کمبود انگیزه کافی باعث کاهش عملکرد آنها می شود. دروس موسیقی در حین تحصیل به دانش آموزان کمک می کند تا از نظر ذهنی انگیزه و اعتماد به نفس کافی به دست آورند. برای آنکه میزان باور کودکان مان را نسبت به خودشان بالا ببریم و همچنین اعتماد به نفس شان را بالا ببریم، بهتر است از موسیقی استفاده کنیم.

اثرات منفی موسیقی

در کنار تمام تاثیرات مثبت موسیقی روی روح و ذهن باید پذیرفت که گاه به کارگیری موسیقی به شکل ها و شیوه های نامناسب می تواند اثر کاملاً عکس داشته باشد. موسیقی باید با ریتم درونی تان هماهنگ باشد و تعادل شما را بر هم نزند.

موسیقی با صدای بسیار بلند باعث اختلال در دو نیمکره چپ و راست مغز می شود. حتی شنیدن این نوع موسیقی ها در دوران کودکی باعث بروز برخی ناتوانی های یادگیری و مشکلات رفتاری در کودکان می شود.

گوش دادن به موسیقی های بسیار کوبنده باعث برخی آسیب های ذهنی و جسمی می شود. برخی از انواع موسیقی های ناهماهنگ که هارمونی و ریتم آرام بخشی ندارند باعث بروز رفتارهای پرتنش و تهاجمی می شوند و باعث فزون کاری در فرد خواهند شد. موسیقی های بیش از حد کوبشی، باعث ایجاد احساس خشم و خستگی در فرد می شود.

بنابراین نوع موسیقی انتخابی اهمیت زیادی دارد. موسیقی برای ایجاد آرامش قدرت جادویی دارد ولی در عین حال اگر به درستی به کار گرفته نشود، می تواند نتیجه عکس داشته باشد. موسیقی می تواند در افزایش یادگیری و بالا بردن سطح هوشی نیز موثر باشد.

گوش دادن به موسیقی و ساز زدن باعث بهبود یادگیری و افزایش توانایی های ریاضی می شود و میزان تمرکز و توجه فرد را نیز افزایش می دهد. محققان و دانشمندان در مورد اینکه باید چه نوع از موسیقی به کار گرفته شود تا به این نتیجه برسیم، مطمئن نیستند اما در یک چیز کاملاً مطمئن هستند اینکه موسیقی باید به شما احساس راحتی و خوشی بیشتر بدهد و انرژی شما را برای انجام کارهای دیگر بالا ببرد و علاوه بر آن باعث:

کاهش احساس خستگی
افزایش انگیزه های روانی
آرامش روانی
بهبود هماهنگی های حرکتی در بدن
کاهش گرفتگی های عضلانی
افزایش میزان باروری
کاهش استرس و تشویش ها
کاهش فشارخون
بهبود وضعیت خواب
شود. بنابراین بار دیگر که احساس نگرانی، اضطراب و افسردگی کردید، بهتر است به سراغ یکی از بهترین موزیک هایی که تا به حال شنیده اید بروید و به آن گوش بدهید تا هر چه سریع تر حس و حال بهتری پیدا کنید.

چگونه موسیقی روی حس و حال ما اثر می گذارد؟

اغلب مردم به موسیقی به دیده یک سرگرمی و یا وسیله تفریح نگاه می کنند، برخی دیگر فقط وقتی که دچار احساسات تند و شدید می شوند به سراغ آن می روند و عده ای نیز موسیقی را شغل و حرفه خود می دانند. موسیقی تاثیر مستقیمی روی حس و حال ما دارد. در اغلب فروشگاه ها کتاب فروشی ها، رستوران ها و... از موسیقی استفاه می شود تا حس و حال مشتری ها بهبود یابد و حتی بخواهند مدت زمان بیشتری را در آنجا بگذرانند. موسیقی فضا را روشن تر می کند، لبخند به لبان شما می آورد، شما را به گریه می اندازد، شما را عاشق می کند و تاثیر مستقیم روی حال و هوای شما دارد. آزمایشات مختلف به عمل آمده در موقعیت های متفاوت نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی حتی قبل از عمل جراحی، باعث کاهش استرس و نگرانی بیماران می شود.

یکی از ارزان ترین و ساده ترین روش ها برای مقابله با بی خوابی، گوش دادن به موسیقی است. اگر بتوانید شب ها 45 دقیقه موسیقی آرام بخش گوش بدهید، مطمئن باشید که شب هنگام راحت تر به خواب می روید، چرا که موسیقی روح شما را درمان می کند.

نتایج:

در پژوهشی كه در كالج پزشكی yale  آمریكا انجام شد بیماران بالغی كه تحت بیهوشی و عمل جراحی قرار می‏گرفتند بررسی شدند. 48 نفر از این افراد در گروه مداخله قرار گرفتند و به مدت 30دقیقه موزیكی را كه خودشان انتخاب كرده بودند گوش دادند. گروه دوم شامل 45 نفر بودند كه به موزیك گوش ندادند و فرآیند‏های روتین بخش برای آنها انجام شد. قبل و بعد از مداخله میزان اضطراب آنها توسط آزمون (State- trait Anexity Inventory) و نیز بخش فیزیولوژیك اضطراب از طریق سنجش HR (ضربان قلب) BP(فشارخون) و كورتیزول، اپی‏نفرین و نوراپی‏نفرین سرم اندازه‏گیری شد.

در گروه تحت موزیك درمانی سطح اضطراب به طور قابل ملاحظه‏ای كمتر از گروه كنترل بود (001/0P=) اضطراب در گروه مداخله بعد از موزیك در مقایسه با قبل از موزیك 16% كاهش یافته بود ولی از نظر شاخصهای خونی ارتباط معنی‏داری یافت نشد.

در مطالعه دیگری اثرات موزیك بر اضطراب را در بیمارانی كه در انتظار كاتتریزاسیون قلبی بودند مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه شبه experimental طراحی گردید. كه در آن یك Pretest و یك Post test از 101 نفر انجام شد كه 63 نفر از آنها مرد و 38 نفر زن بودند. این افراد در دو گروه مداخله و كنترل قرار گرفتند و گروه مداخله به مدت20 دقیقه به موزیك گوش دادند: در گروه مداخله كاهش اضطراب به صورت معنی‏داری (003/0P=) مشاهده شد و در مقایسه با گروه كنترل نیز با (004/0P=) ارتباط معنی‏داری بین موسیقی و كاهش اضطراب یافت شد. HR و BP در گروه مداخله كاهش یافته بود (در صورتی كه در گروه كنترل هر دوی آنها افزایش داشتند)

مطالعات دیگری نیز در زمینه كاهش اضطراب ناشی از موسیقی در بیماریها و شرایط مختلف انجام شده است كه باز همگی تأییدكننده تأثیر بسزای موسیقی بر كاهش اضطراب هستند. در یك مطالعه كه در آمریكا انجام شد اثرات موزیك بركاهش اضطراب در20 بیمار كه منتظر انجام بیوپسی پستان بودند بررسی گردید. این افراد به صورت یك در میان در گروه مداخله یا كنترل قرار گرفتند و هر فرد در گروه مداخله در اتاق انتظار اتاق عمل َ20 دقیقه موزیك گوش داد. و گروه كنترل نیز به صورت روتین به اتاق عمل فرستاده شدند. در نتیجه این مداخله RR و HR و فشارخون بعد از مداخله در گروه مداخله كاهش عمده‎ای نسبت به گروه كنترل داشتند. شبیه چنین مطالعه‏ای نیز در مردانی كه منتظر رزكشن اورترال پروستات بودند انجام شد كه نتایج جالبی در پی داشت.

موزیك درمانی همچنین بر كاهش اضطراب و درد ناشی از زایمان در زنان بسیار مؤثر بوده است و در تحقیقات انجام شده این مسأله به اثبات رسیده است.

تأثیر موزیك درمانی بر افرادی كه ناتوانی یادگیری دارند نیز جالب بوده است. در پژوهشی كه در دانشكده پرستاری دانشگاه‎های انگلیس انجام شد موزیك درمانی در بیمارانی كه ناتوانی یادگیری داشتند باعث كاهش رفتارهای آسیب به خود و نیز پرخاشگری شد و همچنین باعث افزایش ارتباط اجتماعی آنها و نیز بهبود نسبی در وضعیت سایكولوژیك آنان گردید. در بررسی تحقیقات انجام شده، موزیك درمانی بر مشكلات رفتاری نیز تأثیر داشته است.

در مطالعه دیگری نیز كه در اوهایوی آمریكا انجام شد محققان دریافتند كه موسیقی می‏تواند در كودكان ناآرام باعث بهترشدن رفتار اجتماعی، پاسخهای احساسی و تواناییهای گفتاری شود.

 

اثرات موسیقی بر درد:

طبق تحقیقات انجام شده موسیقی می‏تواند درد را كاهش دهد. در یك مطالعه، خانمی 56 ساله مبتلا به MS و درد شدید به صورت داوطلبانه تحت موزیك درمانی قرار گرفت. در این موزیك كلماتی كه بیمار را تشویق به بهبودی و داشتن اعتقاد به بهبودی می‏كرد گنجانده شد و بیمار در حالت استراحت 30 دقیقه به آن گوش می‏كرد. بیمار بعد از شنیدن موسیقی اظهار می‏داشت كه خواب راحتی داشته و دردش كمتر شده است.

اثرات موسیقی درمانی در كودكان مبتلا به سرطان نیز در بخش روانشناسی بیمارستان كودكان دانشگاه تورنتو كانادا مورد پژوهش قرار گرفت آنها از این پژوهش نتیجه گرفتند كه موسیقی درمانی موجب بهتر شدن احساسات كودكان و بهبود فعالیتهای روز مره آنان می‏شود. این تأثیر در كودكان پیش دبستانی و بالغین وجود داشت اما در كودكان سنین مدرسه این تأثیر مشاهده نشد. محققان پیشنهاد كردند كه مطالعات كاملتری به صورت RCT انجام شود.

در بخش انكولوژی بیمارستان مشترك چین و ژاپن نیز پژوهشی درمورد تأثیر موسیقی درمانی در درمان بیماران مبتلا به تومور انجام شد. در این مطالعه 162 بیمار مبتلا به تومور مورد بررسی قرار گرفتند كه سنجش و ارزیابی آنان براساس Self Rating Depression Scale (SDS) ، (SAS) Self Rating Anxiety Scale و سنجش ایمونوهیستوشیمیایی لنفوسیتهای T و فعالیت NKC ضد تومور انجام گرفت. در میان این بیماران 46 نفر تحت موسیقی درمانی قرار نگرفتند و بعنوان گروه كنترل در نظر گرفته شدند. در نتیجه این مداخله میزان SDS, SAS در گروه درمان شده، بعد از درمان واضحاً از گروه كنترل كمتر بود. (01/0P< و 05/0P<).

در ایران نیز تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است كه یك نمونة آن به بررسی تأثیر موسیقی بر میزان دردهای مزمن بیماران مبتلا به سرطان بستری در بیمارستان سانترال تهران می‏پردازد كه توسط آقای علی یوسفی‏نژاد نوشته شده است، در این مقاله 40 بیمار مبتلا به سرطان در سنین 70-18 سال قرار داشتند كه به دو گروه الف و ب تقسیم شدند. روند كار این بود كه میزان درد در سه روز اول صبح و عصر تعیین گردید و در سه روز دوم موسیقی برای گروه الف و در سه روز سوم موسیقی برای گروه ب پخش گردید، آنگاه طی سه روز چهارم میزان درد تعیین گردیده و با میزان درد قبل از ارائه موسیقی مقایسه گردید. یافته‏ها با آزمون تی و ویلكاكسون بررسی شدند، نتایج دال بر این بود كه میزان درد و تعداد مسكن قبل و بعد از پخش موسیقی اختلاف معنی‏داری دارد

راه هایی برای مقابله با استرس

استرس پاسخ طبیعی بدن ما نسبت به تغییرات محیط بوده و حالتی است كه توان سازگاری با این تغییرات را در انسان ایجاد می‌كند. چنانچه استرس از حالت عادی و طبیعی خود خارج گردد عوارض خطرناك و جبران ناپذیری را بر بدن ما، زندگی ما، روابط ما و آینده ما میگذارد. امروزه به دلیل تعدد عوامل استرس‌زا و كاهش توان مقابله افراد با آنها نقش ویرانگر استرس بیشتر خودنمایی میكند. از این رو آگاهی از روش‌های مؤثر برای مقابله با آن ضروری به نظر می رسد.

راهبردهای مقابله با استرس (بالا بردن توان عمومی مقابله)

1- محیط فیزیكی خود را تنظیم كنید: نور، رنگ و سر و صدا عناصری هستند كه بر حواس ما اثر گذاشته و می‌توانند فشارآفرین بوده ، یا برعكس كاهنده‌ی استرس باشند.
2- خودتان را تشویق كنید: خیلی وقتها آدم‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند چون خودشان را سرزنش می‌كنند، حتی زمانی كه مقصر نیستند. در چنین مواردی بزرگترین خطای فرد خودگویی‌های منفی است، چون استرس‌آفرین است.
3- افراد موفق را انتخاب كنید: روابط بین فردی محتاج سرمایه‌گذاری عاطفی فراوانی است. افراد منفی‌باف، انتقادگر، یا منزوی، بر استرس وارده بر افراد دیگر می‌افزایند و بر عكس افراد خوش‌بین كه خودباوری بالاتری دارند، استرس زیادی در اطرافیان خود وارد نمی‌آورند.
4- به خودتان جایزه بدهید: جایزه و تشكر در قبال انجام كاری، یك بخش حیاتی مدیریت استرس است چون اندورفین یا اوپیوئیدهای درونزاد بدن را آزاد می‌سازد (درست همان موادی كه فرد برای كاهش استرس آنها را به شكل مصنوعی موجود در مواد مخدر مصرف می‌كند). منظور از جایزه هر چیزی است كه برای فرد لذت بخش است و باعث لبخند زدن وی می‌شود. یك توصیه اساسی این است كه هر فردی دست‌كم یك كار لذت بخش را برای خودش در طول روز برنامه‌ریزی كند.
5- رسم و قاعده‌ای برای خود مقرر كنید: افراد پر مشغله استرس زیادی را تحمل می‌كنند چون سیستم، الگو یا قاعده‌ی خاصی را برای زندگی روزمره خود تعیین نمی‌كنند در حالی كه داشتن رسوم یا عادت‌های خاص هم صرفه‌جویی در وقت است (چون لازم نیست هر روز برای زندگی برنامه‌ریزی نمود) هم در شرایط افزایش استرس به فرد كمك می‌كند، چرا كه فرد احساس می‌كند علیرغم استرس فراوان یا پیش‌بینی ناپذیر، چیزی وجود دارد كه در زندگی ثابت است (برنامه‌ی كلاسی منظم، برنامه امتحانی غیرقابل تغییر هم صرفه‌جویی در انرژی روانی است).
6- به زندگی معنوی خود غنا ببخشید: داشتن یك اعتقاد مذهبی، افق دید ما را وسیع می‌كند، به ما سعه‌ی صدر می‌دهد و در شرایط استرس‌های عمیق بسیار كمك كننده است
7- دفتر یادداشت روزانه داشته باشید: اینكه فردی همه روزه احساس‌های ناخوشایند خود را در یك دفتر روزانه یادداشت نماید (مخصوصاً كسانی كه به سختی می‌توانند درباره مشكلاتشان صحبت كنند، یا گوش شنونده‌ای در اختیار ندارند)، به فرد كمك می‌كند تا هنجارهای منفی‌اش را بیرون ریخته یا به عبارتی از خود دور سازد.
8- از كمال‌گرایی روی برگردانید: اگر از آنهایی هستید كه كارهایشان را به تأخیر می‌اندازند چون نمی‌دانند چگونه باید آنها را به عالیترین شكل ممكن انجام داد یا اگر از دسته افرادی هستید كه كار انجام شده را چندین و چند بار مرور و ویرایش می‌كنند، تا اینكه بالاخره از مهلت مقرر می‌گذرند و كار تمام نمی‌شود، این توصیه شامل حالتان می‌شود. شاید بهترین راه مدیریت زمان باشد.
9- بچه شوید. یك راه خیلی خوب مقابله با استرس انجام كارهای بچه‌گانه است، امتحان كنید. وقتی تحت فشار قرار می‌گیرید، یك مداد شمعی بردارید و نقاشی كنید، یك فیلمی را كه در كودكی دوست داشتید تماشا كنید.
10- از سرعت خود بكاهید: كسانی كه كار را با آرامش بیشتر و به آهستگی انجام می‌دهند، كمتر تحت فشار استرس قرار می‌گیرند.
11- همواره برای تغییر آماده باشید: شك و عدم اطمینان را به حداقل برسانید. در شرایط بی‌تصمیمی، هر تصمیمی بهترین تصمیم است.
12- به تعطیلات بروید: تعطیل از ریشه عطل است یعنی خالی، بدون كار. هر فردی باید اوقاتی را در زندگی‌اش داشته باشد كه خالی از تمامی سرنخ‌ها و نشانه‌های روزمره‌گی باشد.
13- یك سرگرمی برای خودتان درست كنید: یعنی یك كاری كه مزدی برایش نمی‌گیرید، آن كار را انجام می‌دهید چون از آن لذت می‌برید. از كجا بفهمیم سرگرمی واقعی چیست؟ سرگرمی واقعی این است كه وقتی به آن مشغولید، متوجه گذر زمان نمی‌شوید. وقتی آن را انجام می‌دهید استرس را فراموش می‌كنید و به نهایت آرامش می‌رسید.مركز تحقیقات غدد درونریز و متابولیسم (دانشگاه علوم پزشكى شهید بهشتى)

 
 

 

با موسیقی به آرامش می رسم

نویسنده: دكتر برایان لوك سی‎وارد
مترجم: مهدی قراچه ‎داغی

از روزی كه انسان به آواز آهنگین یك پرنده گوش داد، نقش موسیقی و تأثیر قابل ملاحظه‎ ی آن به رسمیت شناخته شد. برای لحظه ‎ای چشمانتان را ببندید و به ترانه ‎ی مورد علاقه ‎تان فكر كنید. بگذارید صدای موسیقی در ذهنتان طنین ‎انداز شود. آگاهانه به آن توجه كنید و احساس كنید كه بدنتان چگونه نسبت به آن واكنش نشان می‎دهد. بدون تردید، تحریك شنوایی ناشی از موسیقی، می‎تواند روی حالات جسمانی و احساسی ما تأثیر بگذارد. موسیقی، از توانایی انگیزه ‎بخشی برخوردار است. قرن‎های متمادی از صدای موسیقی به شكل طبل و كوس و دهل برای پیش بردن جنگ‎ها و پیروز شدن در آن‎ها استفاده شده است. اخیراً نیز در حوادث و مسابقات ورزشی، برای رسیدن به پیروزی، از موسیقی استفاده می‎شود. اما موسیقی به همین اندازه می‎تواند آرام‎بخش و مسكن نیز باشد. به یاد نواهای آهنگینی بیفتید كه از آن‎ها برای خواباندن بچه‎ ها استفاده می‎شود.
از این رو می‎توان گفت كه موسیقی، به روش‎های مختلف، بر شرایط انسان تأثیر می‎گذارد و می‎تواند روی آرمیدگی نیز مؤثر واقع شود. درست است كه قرن‎هاست كه از این امر مطلعیم، اما در روزگار ما و به شكل علمی، خاصیت التیام بخشی موسیقی به اثبات رسیده است. در زمینه ‎ی موسیقی درمانی، دو مكتب فكری متفاوت وجود دارد. در مكتب فكری اول، صدای آواز یا صدای ادوات موسیقی می‎توانند تأثیرات التیام بخش داشته باشند. در این مكتب فكری، موسیقی درمانی كاربرد منظم و به قاعده ‎ی موسیقی به وسیله ‎ی موسیقی درمانگر، برای ایجاد تغییرات احساسی یا ایجاد التیام جسمانی در بیمار است. در مكتب دوم به تأثیرات آرامش بخش موسیقی اشاره می‎شود. بدین مفهوم، موسیقی درمانی را می‎توان توانایی تجربه كردن حالتی تغییر یافته از انگیختگی جسمانی و روحی، به كمك نواها، ضرب آهنگ‎ها و لحن‎های ناشی از ادوات موسیقی تعریف نمود. در این مقاله، بیشتر به این جنبه‎ از موسیقی درمانی اشاره كرده ‎‎ایم.
امروزه، موسیقی درمانی روشی پرطرف‎دار برای رسیدن به آرامش و آرمیدگی است. در جریان یك بررسی كه در سال 1991 انجام شد، 75 درصد كسانی كه مورد پرسش قرار گرفتند، گوش دادن به موسیقی را، اقدامی برای كاستن از استرس بیان كردند. در حالی كه موسیقی درمانی، روشی مناسب برای افزایش آرامش و آرمیدگی محسوب می‎شود، از توانایی یك اقدام مقابله ‎ای نیز برخوردار است. گوش دادن به برخی از انواع موسیقی، به قدرت پذیرندگی ذهن می ‎افزاید. از آن گذشته، این گونه بیان می‎شود كه موسیقی، بر خلاقیت اشخاص می‎افزاید و تصورات ذهنی را تقویت می‎كند.

 

اثرات روانی موسیقی
موسیقی، سوای تأثیرات فیزیولوژیایی، روی روحیه نیز اثر می‎گذارد كه از جمله می‎توان به هراس و افسردگی اشاره كرد. معمولاً بیشتر اشخاص به تأثیر موسیقی بر روی خود اشاره می‎كنند.

دستگاه مغز و به خصوص هیپوتالاموس، جایگاه نرون‎هایی است كه وقتی از ناحیه ‎ی حس شنوایی تحریك شدند، می‎توانند روحیه و احساسات شخص را تغییر بدهند. در حالی كه اشخاص، معمولاً در سطح ذهن هشیار به تأثیر موسیقی روی روحیه پی می‎برند، محرك شنوایی می‎تواند بر ذهن ناهشیار نیز نفوذ كرده به سهم خود، روی روحیه ‎ی اشخاص تأثیر گذارد. برای اندازه‎ گیری تأثیر موسیقی پس زمینه روی كسانی كه در سوپرماركت‎ها خرید می‎كنند، مشخص گردید كه خریداران، وقتی موسیقی ملایمی پخش می‎شود، بیشتر در راهروهای بین قفسه ‎های اقلام فروشگاه وقت صرف می‎كنند و در نتیجه میزان فروش افزایش می‎یابد. در ضمن، ثابت شده كه پخش موسیقی ملایم در مطب پزشكان و دندان‎پزشكان تأثیرات آرام كننده ‎ی فراوان دارد.
موسیقی می‎تواند احساسات توأم با استرس را تخفیف بدهد. در زمانی كه سینما هنوز صامت بود، در سالن‎های سینما برای بالا بردن احساسات تماشاچیان، در صحنه ‎های عاشقانه، از نوازندگان پیانو استفاده می‎كردند. به این شكل كه وقتی تصویر یك صحنه‎ ی عاشقانه روی پرده نمایش داده می‎شد، یك نوازنده ‎ی پیانو آهنگ خوشایندی را در لحظه می‎نواخت. بعد از آن و با صدادار شدن فیلم‎های سینمایی، از موسیقی به میزان وسیعی در فیلم‎ها استفاده شد.
در حالی كه امروزه، پخش موسیقی در فروشگاه‎ها و آسانسورها بسیار رایج است، در اتاق‎های عمل نیز موسیقی پخش می‎شود تا بر سرعت التیام بیفزاید. برای اندازه ‎گیری تأثیر موسیقی روی بیماران مشوش بیمارستان‎ها، دكتر «هلن بونی»، موسیقی درمانگر، نوارهایی از موسیقی تهیه كرد تا در بخش مراقبت‎های ویژه‎ی بیمارستان جفرسون در پورت تاون سند ایالت واشینگتن و بیمارستان دیگری در بالتیمور پخش شوند. معلوم شد كه پخش موسیقی، روی فشار خون، ضربان قلب، تنفس و تنش‎های عضلاتی تأثیر آرام‎بخش دارد. پخش موسیقی، به افزایش خواب بیماران كمك می‎كرد و از شدت اضطراب و افسردگی آن‎ها می‎‏كاست.
موسیقی، روی احساس و اندیشه ‎ی انسان تأثیراتی بر جای می‎‏گذارد كه از عهده ‎ی زبان و كلام ساخته نیست. موسیقی می‎تواند دفاع‎های قدرت‎مند احساس را درهم فرو ریخته و ابراز احساسات را میسر سازد. به همین دلیل، روان‎شناسان و روان‎پزشكان برای تخلیه ‎ی بسیاری از هیجانات پنهان هم چون خشم، از موسیقی استفاده می‎كنند.
تردیدی نیست كه موسیقی، روی احساسات در سطح هشیار و ناهشیار تأثیر فراوان دارد. انواع مختلف موسیقی، می‎تواند روی برافروختگی و نیز آرامش انسان تأثیر گذارد. در جریان یك بررسی و به منظور ارزیابی رابطه میان انواع موسیقی، انتخاب موسیقی و لذت و شادی و حالات آرمیدگی، والری استراتون و آنتونی زالانوسكی (1984) به این نتیجه رسیدند كه یك موسیقی خاص روی همه ‎ی اشخاص تولید آرمیدگی نمی‎كند، بلكه میزان علاقه ‎‎ی اشخاص به موسیقی انتخاب شده، در ایجاد آرمیدگی مؤثر است. در جریان یك بررسی دیگر، ویلیام دیویس و میشل توت (1989) بر آن شدند كه ببینند در نظر اشخاص مختلف كدام موسیقی آرامش بخش ارزیابی می‎شود. در این بررسی مشخص گردید كه نواهای مختلف، روی اشخاص مختلف، اثرات متفاوت بر جای می‎گذارد.

طبقه بندی: مقاله، 
برچسب ها: خشم، پرسش مهر، تاثیر موسیقی در کنترل خشم،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 بهمن 1395 توسط رضا زائری
لوگوی دوستان
لینک دوستان

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای <-BlogTitle-> محفوظ است.>